ríša-chirurgov

Recenzia na knihu Ríša chirurgov

V tomto pokračovaní knihy Storočie chirurgov Jürgen Thorwald opisuje rozhodujúce etapy vývoja modernej chirurgie podľa záznamov starého otca H. St. Hartmanna. Rozpráva o boji za uznanie, o víťazstvách, ale aj o porážkach priekopníkov chirurgie. Predovšetkým sa však venuje boju chirurgov o „biele miesta“ ľudského tela – srdce, pľúca, štítnu žľazu, miechu a mozog.

Po vyvinutí narkózy sa boje o modernú chirurgiu ešte len začali. V záznamoch H. St. Hartmanna sa dostávame k mozgu a jeho „funkčných centier“. Začal sa boj chirurgov o metóde, že existujú funkčné centra mozgu. Zatiaľ čo jeden chirurg robil pokusy o vyvrátenie alebo dokázanie tejto metódy na psoch a preukázal, že tieto centrá neexistujú, druhý chirurg ich existenciu dokázal na opiciach, ktoré nemajú veľmi ďaleko od nášho mozgu ako psy.

Chirurgovia dokázali svoju snahu aj pri štítnej žľaze. Struma, ktorá končila tragicky sa už niekoľko krát operovala. No prišiel úder a museli začať na novej metóde. Na príbeh sa pozeráme ako jedna slečna – Esther Cabotová, nevedela o jednom veľkom riziku, ktoré mohlo taktiež hroziť pri novej metóde. Nakoniec žila dlhé roky a ďakovala, že riziko jej zamlčali.

Začínal sa aj „druhý boj proti bolesti“. Medicína napredovala na bielych miestach, no doktori začínali pomýšľať na lokálnu anestézu. Niektorí nepomysleli na to, že by mohli práve oni vymyslieť lokálnu anestézu. Bohužiaľ sa neurológovia zaoberali účinkom iba vo svojom odbore ako oftalmológovia. Neskôr možno zistili, že prišli o veľkú slávu. No i pri tomto prišiel veľký úder a už nikto nepomyslel na lokálnu anestézu, okrem pár doktorov, ktorí sa snažili túto metódu vylepšiť bez rizík, ktoré mnohí utrpeli.

Túto knihu musím len odporučiť ako aj prvú knihu Storočie chirurgov, ktorú nájdete v mojom blogu. Táto kniha pomocou záznamov chirurga Henryho St. Hartmanna nám ukazuje boj o medicínu. Zaoberá sa hlavne chirurgiou. Doteraz neznáme biele miesta sa otvárajú chirurgom pred očami, začína sa boj o lokálnu anestéziu. A nakoniec prichádzajú hviezdne hodiny, kedy sa so záznamom udalostí dostávame k otvoreniam hrudného koša. Každému koho zaujíma medicína, konkrétne chirurgia a jej vývoj v minulosti určite odporúčam. 

Ríša chirurgov v odrážkach

  • biele miesta
  • tragédie
  • nádory a rakovina
  • druhý boj proti bolesti – lokálna anestéza
  • hviezdne hodiny

Informácie o knihe Ríša chirurgov

Autor: Jürgen Thorwald
Vydavateľ: Absynt
Počet strán: 528

PantaRhei.sk knizne novinky

Podobné knihy, ktoré by sa vám mohli páčiť: Storočie chirurgov


Publikovaný

v

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *