Recenzia na knihu Medúzin príbeh

Steno a Euryale – gorgony, našli pri svojom pelechu dieťa. Malo ale iba krídla, gorgonám sa inak nepodobalo. Vychovávali ju a keď navštívila chrám zasvätený Aténe, tak stretla Poseidóna. Keď sa Aténa narodila, neskôr vo vojne cítili k strýkovi odpor. Nevedela ako mu má ublížiť, a tak ublížila Medúze. Keď spala, tak ju premenila. Vytrhla jej vlasy a namiesto nich mala hadov. A pohľad na človeka, ktorý jej ho opätuje, skamenie.

Medzitým sa Danae a Perseovi obráti život. Príde kráľ a pýta si ju za ženu. Perseus povie, že urobí čokoľvek. Kráľ mu povie, nech mu prinesie hlavu gorgony. Na úlohu mal dva mesiace. Perseus sa potĺkal po zemi a hľadal gorgony, hoci nevedel ako vyzerajú. No jeho otec mu pomohol. Poslal k nemu Hermesa a Aténu. Nasledujúca cesta mu priniesla do života Graie a Hesperidky. Aténa mu dala ešte spolu s Hermom radu. Keďže gorgony sú nesmrteľné, tak by ani jednu, ani druhú nezabil. Ale Medúza nebola smrteľná.

Medúzu našiel, odsekol hlavu a dal ju do vreca, ktoré mu dali hesperidky. Po ceste domov zachránil princeznú Andromedu – svoju budúcu manželku, dcéru Kassiopeie a Kefea. Vrátil sa domov včas a zachránil svoju matku Danae pred kráľom.


Autorka pútavo rozpovedala príbeh o Medúze. Knihu som prečítala za pár hodín. Diela autorky sa vyznačujú nenapodobiteľnou vášňou, bystrým umom a nezlomným feminizmom. Jej premyslené obrazy vás budú sprevádzať ešte dlho po tom, ako knihu dočítate. Dokázala vdýchnuť život najstarším príbehom ľudstva. Medúzu neopisuje ako príšeru, ktorú si mnohí predstavia. Hovorí nám príbeh odkedy bola malá, až po okamih, keď jej krásu Aténa zničila. Ani táto kniha ma nesklamala. Vrelo odporúčam.

Medúzin príbeh v odrážkach

  • život gorgón
  • osud Persea a Medúzy
  • hrdinský čin
  • bohovia
  • zrady

Informácie o knihe Medúzin príbeh

Autor: Natalie Haynes
Vydavateľ: Tatran
Počet strán: 288

PantaRhei.sk knizne novinky

Podobné knihy, ktoré by sa vám mohli páčiť: Ariadna

Pozrite si aktuálne trendy medzi knihami: Knižné trendy


Publikovaný

v

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *