Recenzia na knihu Spev o Achillovi

Kniha Spev o Achillovi od Madeline Miller je dojemným podaním slávneho eposu o trójskej vojne. Príbeh sa začína nerozvážnym činom princa Patrokla, ktorý v dôsledku musí opustiť vlasť a prísť do Ftie. Patroklos sa nachádza v tieni kráľa Pelea a jeho syna Achilla, najväčšieho gréckeho hrdinu, ktorý je pravým opakom Patrokla.

Achilles a Patroklos sa stanú priateľmi. Ich vzťah sa postupne mení z váhavého na nerozlučné priateľstvo. Vyrastajú spolu, Achilles ako udatný bojovník a Patroklos ako nadaný liečiteľ. Ich súdržnosť sa prehlbuje, aj napriek odporu Achillovej matky Tetidy, morskej nymfy, ktorá nenávidí smrteľníkov.

Vrcholom ich šťastia je však ohrozená veštba. Keď sa Gréci dozvedia o únose krásnej Heleny trójskym princom Parisom, rozhodnú sa zaútočiť na Tróju. Aj Achilles sa pripojí k tejto výprave, zlákaný prísľubom slávy. Ďalšie roky plné vojenských útrap podrobia priateľstvo Patrokla a Achilla skúške. Patroklos sa musí vyrovnať s neodvratným osudom a pripraviť sa na to, že bude musieť prenechať svojho priateľa.

Spev o Achillovi je živým a dojímavým podaním tragického príbehu, ktorý sa odohráva na pozadí neľútostného boja medzi bohmi a kráľmi, medzi slávou a ľudským citom. Madeline Millerová nám prostredníctvom krásneho príbehu prináša emocionálny a dramatický príbeh, ktorý nás vtiahne do sveta starovekého Grécka. Odporúčam.

Spev o Achillovi v odrážkach

  • priateľstvo a súdržnosť
  • chyby, za ktoré sa pyká
  • učiteľ kentaur
  • trójska vojna
  • víťazstvá i prehry

Informácie o knihe Spev o Achillovi

Autor: Madeline Miller
Vydavateľ: Tatran
Počet strán: 272

PantaRhei.sk knizne novinky

Publikovaný

v

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *