Recenzia na knihu Kniha o živote a smrti


Kniha o živote a smrti je zbierkou autobiografických príbehov od švédskeho lekára a spisovateľa Axela Muntheho. Publikovaná prvýkrát v roku 1929, stala sa celosvetovým bestsellerom. Obsahuje rozmanité epizódy z Muntheho života, ktoré nie sú usporiadané chronologicky.

Keď prvýkrát navštívi ostrov Capri, okamžite sa doň zaľúbi a zatúži sa tam presťahovať. Pri kaplnke San Michele stretne tajomného muža a uzavrie s ním faustovskú dohodu, ktorá má zaručiť, že sa mu to podarí. Od tej chvíle podriaďuje tomuto snu všetky svoje kroky. V diele prevádza čitateľa dlhou a kľukatou cestou, ktorá viedla k jeho splneniu: štúdium medicíny a prax módneho lekára v Paríži, letá strávené stavbou vily na Capri, lekárska prax v Ríme, medzitým epidémia cholery v Neapole, zemetrasenie v Messine, vojna a iné ťažké skúšky, ktoré ako lekár prekonal.

Pestré zážitky prepletá úvahami na vážne i ľahšie témy. Približuje rušné roky strávené vo veľkomeste, kde liečil šľachticov a zbohatlíkov, ale aj bedárov v chudobných štvrtiach, a pokojný vidiecky život na milovanom ostrove, ktorého jasné svetlo sa mu napokon stalo osudným.

Zbierka ponúka pohľad do Muntheho dobrodružného a bohatého života. Autor sa nebojí otvorene hovoriť o svojich skúsenostiach a úvahách.

Kniha o živote a smrti je zaujímavým čítaním pre tých, ktorí sú zvedaví na rozmanité a dobrodružné životy. Muntheho dielo je plné emócií, úvah a pútavých príbehov. Knihu dopĺňa aj slovník v zadnej časti. Je to kniha, ktorú stojí za to prečítať, aj keď niektoré veci sú vymyslené. Kniha má hlboké myšlienky a napriek tomu, že je takmer storočná, je aktuálna aj dnes. Odporúčam.

Kniha o živote a smrti v odrážkach

  • módny lekár
  • skúsenosti
  • ostrov Capri
  • zemetrasenie a epidémia
  • prax v Ríme

Informácie o knihe Kniha o živote a smrti

Autor: Axel Munthe
Vydavateľ: Slovenský spisovateľ
Počet strán: 488

PantaRhei.sk knizne novinky

Publikovaný

v

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *