Hodnotenie tolkienových kníh

Recenzia: Fantasy séria Pán prsteňov a Hobit

V tomto článku sa pozrieme na nesmrteľný klenot žánru fantasy – sériu Pán prsteňov. Rozoberieme jednotlivé diely so zaujímavými pohľadmi na dej, postavy a ich vývoj a nakoniec ich ohodnotíme. Preskúmajte s nami tento epický svet plný čarodejníkov, elfov, trpaslíkov, ľudí a príšer Stredozeme.

John Ronald Reuel Tolkien bol britský spisovateľ, filológ a univerzitný profesor. Narodil sa 3. januára 1892 v Južnej Afrike a vyrastal v Anglicku po smrti svojich rodičov. Zomrel 2. septembra 1973 vo veku 81 rokov, ale jeho odkaz vo svete literatúry a fantázie zostáva živý a silný.

Hobit

Hobit je fantastický príbeh o dobrodružstvách hobita menom Bilbo Bublík, ktorý sa vydáva na nečakanú cestu so skupinou trpaslíkov a kúzelníkom Gandalfom. Ich cieľom je dostať sa do Ereboru, ktorý bol v minulosti sídlom trpaslíkov. Počas ich cesty čelí Bilbo mnohým nebezpečenstvám a stretáva rôzne bytosti a tvory, vrátane draka Smauga. Kniha sleduje jeho dobrodružstvá, odvahu a zmenu z neistého hobita na hrdinu.

Hodnotenie: Nesmierne pútavý príbeh, ktorý zvedavo vniká do fantastického sveta. Sledujeme, ako sa Bilbo vyvíja z pohodlného hobita na neúnavného dobrodruha. Výborne vykreslené postavy a napínavé situácie udržiavajú čitateľa v napätí od začiatku do konca.

Pán prsteňov 1 – Spoločenstvo prsteňa

Táto kniha skúma štvoricu hobitov – Froda, Sama, Chicha a Pippina. Ich osudom je dostať sa do Vododolu, kam im pomáha aj Aragorn. Cestu im strpčujú aj čierny jazdci.

No osud má prichystaný iný plán. A tak sa Elrondovo spoločenstvo prsteňa vyberá smerom k zničeniu prsteňa, poslednej šance ako zvíťaziť nad Temným pánom – do Mordoru.

Hodnotenie: Skvelá kniha. V knihe je veľa opisov, no na kráse tohto príbehu neubúda. Je to pútavé čítanie, ktoré uspokojí aj naročnejších. Nachádza sa tam veľa postáv, ktoré si ihneď obľúbite. Jedna z kníh, ktoré patria na každú poličku milovníka fantasy literátúry.

Pán prsteňov 2 – Dve veže

Dej sa zameriava na rôzne skupiny postáv, ktoré sa rozdelili po rozpustení Spoločenstva. Frodo a jeho verný spoločník Sam sa vydávajú na nebezpečnú cestu k Mordoru. Pomáha im pri tom Gollum.

Medzitým sa Aragorn, Legolas a Gimli snažia oslobodiť zajatcov Pippina a Chicha, ktorých unášajú k Sarumanovi. Zistia však od Rohanských jazdcov, že sú asi mŕtvy. No Chicho a Pippin sú zo Stromobradom. Navyše sa k nim vráti aj Gandalf.

Hodnotenie: Kniha sa vyznačuje dynamickým dejom, zrýchľujúcim sa napätím a dramatickými udalosťami, ktoré vystavujú postavy rôznym skúškam a nebezpečenstvám. Je to fascinujúci príbeh o odvahe, oddanosti a sile v období temna a vojny.

Pán prsteňov 3 – Návrat kráľa

V tomto záverečnom diele sa zoskupené postavy sústreďujú na posledný boj o osud Stredozeme. Frodo a jeho verný spoločník Sam sa pokúšajú dosiahnuť osamelú horu Mordor, kde majú zničiť Prsteň a tak poraziť Temného pána Saurona.

Aragorn, Legolas, Gimli a ich spojenci sa snažia získať podporu pre Minas Tirith – pretože sa blíži vojna. Táto bitka je jednou z najväčších a najepickejších scén v celom románe.

Hodnotenie: Napínavé a emotívne zakončenie celej trilógie Pána prsteňov. Príbeh o hrdinstve, priateľstve a vytváraní vlastného osudu, ktorý osloví každého čitateľa fantasy. Vrelo odporúčam.

Silmarillion

Fascinujúca kniha, ktorá ponúka hlboký a pútavý pohľad na imaginárny svet Tolkienovej mytológie.

Jeho rozprávanie o vzniku Stredozeme, histórii národov a osude klenotov priťahuje pozornosť čitateľa od začiatku až do konca. Tolkienov bohatý jazyk a dômyselná mytológia vytvárajú skvelú atmosféru príbehu.

Hodnotenie: Skvost, ktorý nás ponorí do bohatého a fascinujúceho sveta Tolkienovej mytológie. Táto kniha je neoceniteľným pokladom pre všetkých, ktorí milujú Tolkiena a jeho svety.

Nedokončené príbehy

Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme ponúkajú čitateľovi možnosť spoznať neskoršie alebo podrobnejšie verzie udalostí, ktoré sú známe z predchádzajúcich kníh – Silmarillion, ako aj nahliadnuť do procesu Tolkienovej tvorby. Tento súbor príbehov zahŕňa časové obdobie od Starých čias Stredozeme až po udalosti Vojny o Prsteň

Hodnotenie: Nedokončené príbehy sú nevyhnutným pokračovaním pre každého fanúšika Tolkienovej mytológie. Táto kniha poskytuje fascinujúci pohľad do Tolkienovho tvorivého procesu a dopĺňa známe príbehy o nové perspektívy a zlomky rozprávania.

Hurínove deti

Kniha Húrinove deti je pútavým vyrozprávaným príbehom s mnohými zvratmi, v ktorom sa stretávajú elfovia, trpaslíci, božské sily a známi nepriatelia z Pána Prsteňov. Húrin, vzdorujúci Morgothovi, je zajatý a zasiahnutý kliatbou, ktorá zasiahne aj jeho rodinu a syna Túrina, hrdinu, ktorého osud ovplyvní taktiež.

Hodnotenie: Pre fanúšikov Tolkienovho diela je Húrinove deti nevyhnutným doplnkom, ktorý poskytuje hlbšie pochopenie udalostí a postáv spájaných so Stredozemou. Je to skvostný príbeh, ktorý oslovuje srdcia a mysle tých, ktorí sa ponárajú do Tolkienových svetov.

Putovanie po Stredozemi

Bilbove i Frodove cesty sú zamerané a zakreslené do mapy, no Stredozem napriek tomu ostáva tajuplnou a divokou krajinou.

Autor zavedie čitateľa prostredníctvom svojich kresieb a textov na rozmanité miesta a uvedie ho do centra udalostí: predstaví mu bitky z rôznych vekov sveta, stratené kráľovstvá, prastaré mýty, či naznačené kráľovstvá ďalekého severu a krajiny za šírymi morami.

Hodnotenie: Každá kapitola sa venuje niečomu inému, nejakému miestu, životu, mýtom. Je to nádherná kniha s prepracovanými ilustráciami. Táto kniha patrí určite na poličku každého fanúšika Tolkienovho sveta.


Publikovaný

v

Značky:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *